Ticaret ve Borsa ile Uğraşanların Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

  1. Borsa: Para Asla Uyumaz
  2. Büyük Açık
  3. Para Canavarı
  4. Başkalarının Parası
  5. Şenlik Ateşi
  6. Entrika
  7. Pi

1. Borsa: Para Asla Uyumaz – Wall Street: Money Never Sleeps

Listedeki 1. film: “Borsa: Para Asla Uyumaz

Hapishanede geçen uzun yılların ardından özgürlüğüne kavuşan Gordon Gekko, kendini bir zamanlar hükmettiği dünyanın dışında bulur. Kızı Winnie ile (Carey Mulligan) ilişkisini düzeltmeye çalışan Gekko, Winnie’nin nişanlısı Jake finans sektöründe çalışmaktadır. Winnie ve Jake Gekko’nun hala manipülatör olduğunu ve hedeflerine ulaşmak için onu hiç bir şeyin durduramayacağını zor yoldan öğrenecektir.

Yapım Yılı: 2010

IMDB Puanı: 6.2

Süre: 2 saat 12 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


2. Büyük Açık – The Big Short

Listedeki 2. film: “Büyük Açık

Gerçek bir öyküye dayanan bu filmde dört yabancı, hem büyük bankaların hem de medya ve hükümetin reddettikleri şeyi fark ediyor: ekonominin küresel çapta çöküşünü. Cesurca bir yatırım sonucunda kendilerini bankacılığın hiç de tekin olmayan, herkesin ve her şeyin şüphe altında olduğu, karanlık bölgelerinde buluveriyorlar.

Not: iTunes’da aratırken The Big Short yazın lütfen.

Yapım Yılı: 2015

IMDB Puanı: 7.8

Süre:  2 saat 10 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


3. Para Canavarı – Money Monster

Listedeki 3. film: “Para Canavarı

Son yıllarda, kameranın arkasına hayata geçirdiği projeler sayesinde en az kamera önündeki kadar adından söz ettiren usta oyuncu Jodie Foster, son olarak Kukla filmiyle eleştirmenlerden geçer not almayı başarmıştı. Foster’ın yeni filmiyse, televizyondan borsa tüyoları veren bir Wall Street simsarının hayatını perdeye taşıyacak. Mal varlığını kaybeden bir izleyicisinin tuzağına düşen Lee, bu defa ilginç bir belanın yamacına sürüklenecek.

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 6.5

Süre: 1 saat 38 dk

Filmin Fiyatı: 9.99 TL


4. Başkalarının Parası – Other People’s Money

Listedeki 4. film: “Başkalarının Parası

Danny DeVito, Wall Street’e egemen, şirketleri fethetmek ve yok etmek için yaşayan ve her şeyden çok başkalarının parasını seven acımasız bir kapitalist rolünde. Lawrence Garfield (DeVito) hiç başarısız olmamıştır ta ki, gözünü Rhode Island’daki bir şirkete dikene kadar. Her şeyin kesinlikle pazarlık konusu olabildiği ve paranın herkesi baştan çıkardığı hiçbir engel tanımayan bu komedide gösteri başlıyor. Jerry Sterner’ın oyunundan uyarlanmıştır.

Yapım Yılı: 1991

IMDB Puanı: 6.1

Süre: 1 saat 40 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


5. Şenlik Ateşi – The Bonfire of the Vanities

Listedeki 5. film: “Şenlik Ateşi

Amerika’da geçen inanılmaz bir ihtiras, şehvet ve kibir hikayesi. Akademi Ödüllü Tom Hanks, Bruce Willis, Melanie Griffith ve Morgan Freeman, Tom Wolfe’un 80’lerin New York’undaki eğlenceleri ve aşırılıkları anlatan çok satan romanının film adaptasyonunda başrolü paylaşıyorlar. Bir Wall Street işadamı, onun Fifth Avenuelu metresi, şöhrete susamış bir gazeteci ve Bronx’da bir yanlış dönüş… Wall Street işadamı Sherman McCoy (Hanks) Mercedes’iyle yanlış bir dönüş yapar, Bronx’da kaybolur ve fakir bir zenci çocuğu ezer. Bu tehlikeli mahallede durmak yerine çocuğu ölüme terk eder. Ama bu merhametsizlik, kapitalizmin merkezini sarsacak ve açgözlü ve bencil Sherman McCoy’un kimsenin etkileyemeyeceğini düşündüğü hayatını paramparça edecek bir olaylar zincirine yol açacaktır.

Yapım Yılı: 1990

IMDB Puanı: 5.5

Süre: 2 saat 05 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


6. Entrika – Arbitrage

Listedeki 6. film: “Entrika

Serbest yatırım fonu patronu olan milyarder Robert Miller’ı (Richard Gere) Amerikan iş dünyasında başarının portresi yapan şey de bu yetenektir. Ancak Miller altmışıncı yaş gününün arifesinde, kendisini yaptığı hilekarlığın boyutu ortaya çıkmadan, ticaret imparatorluğunu büyük bir bankaya satmaya çalışırken bulur. Beklenmedik korkunç bir hata durumun öneminin farkına varmasını zorlaştırınca, Miller tehlikede olanın sadece işi olmadığını anlar.

Yapım Yılı: 2012

IMDB Puanı: 6.6

Süre: 1 saat 42 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


7. Pi – π

Listedeki 7. film: “Pi

Maximillian Cohen (Sean Gullette) hayatının en önemli keşfini yapmak üzeredir. Son on yılda borsadaki kaotik sistemin altında yatan sayısal örüntüyü deşifre etmeye çalışmıştır. Max çözüme yaklaştıkça, dünyası karmakarışık olur. Ekonomik hakimiyet peşindeki ısrarcı bir Wall Street firmasıyla kadim kutsal metinlerdeki sırları ortaya çıkarmak isteyen Kabalacı bir grubun yakın takibi altında Max şifreyi çözerek çıldırmaktan kurtulmayı umar. Ancak, uğruna herkesin adam öldürmeyi göze aldığı bir sırrı keşfedecektir.

Yapım Yılı: 1998

IMDB Puanı: 7.5

Süre: 1 saat 24 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


Para Kazanma, Borsa ve Ticaret ile ilgili film listesinin sonuna geldik.

İncelemeleri beğendiyseniz yazıyı paylaşmayı lütfen unutmayın.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar