Holografik

RED Holografik Telefon Ekranını Açıkladı

RED nihayet ‘holografik’ telefon ekranının gerçekte ne olduğunu açığa çıkardı

Birkaç ay önce, sinema kamerası üreticisi RED, bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını ve daha da şaşırtıcı bir şekilde bu telefonun “holografik” bir ekrana sahip olacağını duyurmuştu. Bununla birlikte, 1.195 $ ‘lık Hidrojen Bir Telefonu ön sipariş vermemize imkan sağlasa bile, bu teknolojinin tam olarak ne olduğunu görme imkânı bulamamıştık. RED hangi teknoloji ile çalıştığının detaylarını vermemişti.

Şu anda bu merakımızı gideren bir cevabımız var:

RED’in ekran teknolojisi, Leia Inc. adlı bir yeni şirketle olan özel bir ortaklıktan geliyor. Leia kendini “mobil cihazlar için ışık alanlı holografik ekran çözümleri sağlayıcısı” olarak tanımlıyor ve 2014’te HP araştırma laboratuarlarında kuruldu. RED, ortaklık anlamında Leia’ya açıklanmayan stratejik bir yatırım yaptı.

Peki bu teknoloji nasıl çalışır? Bunu normal bir ekranda göstermek imkansız, işte Leia’nın açıklaması:

Leia, tescilli donanım ve yazılımlar vasıtasıyla, mobil cihazlar için komple bir ışık alanı “holografik” ekran çözümü sağlamak için Nano-Fotonik tasarım ve üretimdeki son gelişmeleri kullanmaktadır. Silikon Vadisi firması, ekran normal çalışırken ışık alanlı hologram içeriğini sentezleyebilen LCD tabanlı mobil ekranları pazarlıyor.

Birkaç yıl önceki konsept videosu:

https://youtu.be/JGR03TzZONA

Buradaki fikir, ekranın fiziksel konumunuza göre farklı açılardan bakabileceğiniz 3B nesneleri yansıtır. Örneğin, bir haritalama uygulaması teorik olarak, ekrandan dışarı fırlayan binaların olduğu küçük bir şehir modellemesi gibi görünecektir. Ardından, Leia’nın Synaptics ile ortaklığıyla sağlanan gezinme hareketleriyle ekranın “üstünde” bulunan nesnelerle etkileşime geçebileceksiniz.

Kaynak: The Verge

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir