Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Girişimci olarak mı doğulur, yoksa girişimci mi olunur? sorusuna cevap arıyorsan bu filmleri mutlaka izlemelisin.

  1. Sosyal Ağ
  2. Silikon Vadisi’nin Korsanları
  3. Startup.com
  4. Savaş Tanrısı
  5. Wall Street
  6. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler
  7. Umudunu Kaybetme

1. Sosyal Ağ – The Social Network

Listedeki 1. film: “Sosyal Ağ

Dünya üzerinde şu anda 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan facebook’un kuruluş hikayesini anlatmaktadır. David Fincher’ın The Social Network’ü kültürel direnişin yeni bir türünün çarpıcı hikayesidir: bir devrimi ateşleyen ve bir nesil için hatta belki sonsuza kadar insan ilişkilerinin şeklini değiştiren bir punk dehası. Duygusal vahşet ve şaşırtıcı bir mizah ile dolu muhteşem bir yapım olan bu film Facebook’un kuruluşunu ve web sitelerinin akıl almaz başarısının peşini bırakmayan mülkiyet savaşlarının tarihini yazar. Aaron Sorkin’in karmaşık ve sert senaryosuyla ve Jesse Eisenberg, Andrew Garfield ve Justin Timberlake’i içeren parlak oyuncu kadrosuyla, The Social Network yaratıcılarının arkadaşlığını çözümlerken bile toplumun yapısını yeniden şekillendiren bir fikrin doğuşuna tanıklık eder.

Yapım Yılı: 2010

IMDB Puanı: 7.7

Süre: 2 saat 0 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


2. Silikon Vadisi’nin Korsanları – Pirates of Silicon Valley

Listedeki 2. film: “Silikon Vadisi’nin Korsanları

good artists create… great artists steal…
iyi sanatçılar üretir… büyük sanatçılar çalar…

Steve Jobs’ın bilgisayarların henüz kişiselleştirilmediği -kurumsal firmalarda kullanıldığı dönemlerde- bu araçların devasa pazarını keşfedişi ve Microsoft’un bu olayı nasıl kendisine göre ürettiğini özetleyen bir filmdir. Pazarlamacılığı ile ünlü olan Steve Jobs’un Apple markasını nasıl sıfırdan en yükseğe nasıl taşıdığını görebilirsin.

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 7.3

Süre: 1 saat 35 dk


3. Startup.com

Listedeki 3. film: “Startup.com

Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman, on beş yaşında arkadaş olduklarından sonra bir hayal görür: bilgisayar teknolojisi ile kendi dot com şirketlerini geliştirerek zenginleşirler. Yirmili yaşlarının sonlarına doğru geldiklerinde, kendi servetlerini oluşturacağına inandıkları, yani Tom’un “otopark bileti” dediği fikir ortaya çıkar: şirket belediyeler için on-line gelir tahsilatı yazılımı olacaktır. GovWorks.com Mayıs 1999’da yalnızca bir fikirle ortaya çıktı. Girişime başladıkları esnada birçok sorunla karşılaşmaya başladılar.

Filmde de belirtilmek istenen bir girişimcinin karşılaşacağı olası sorunlar ele alınmış. Piyasaya daha önce sürülmüş olan ürünler, rekabet, yatırımcı bulma zorluğu ve özel yaşamın getirdiği sorumluluklardan oluşan problemler… Eğer yeni bir girişime henüz başlıyorsan, bu film tam sana göre.

Yapım Yılı: 2001

IMDB Puanı: 7.1

Süre: 1 saat 47 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 Dolar


4. Savaş Tanrısı – Lord of War

Listedeki 4. film: “Lord of War

Savaşları sevmeyiz, kötüdür, tüm insalık için zararlıdır. Ancak bundan yararlanan kişi ve kurumların olduğu da bir gerçektir. Film, Yuri Orlov’un hem yükselişini hem de inişini anlatıyor. Ailesi ile birlikte henüz küçük bir çocukken Amerika’ya göç ederler. Bir gün hesapta olmayan şeyler yaşanır ve Yuri’nin hayatı tamamen değişir. Dünyaca bilinen bir silah taciri olarak büyük ordulara ve diktatörlere silah pazarlamakla sürdürür yaşamını. Bu işte başlangıçta yalnız değildir, kardeşi Vitaly de yanındadır ancak uluslararası boyutta tanınır hala geldikten sonra kardeşi bu işi bırakır. Kendisi için ağır bir göreve dönüşmüştür. Yuri ise asla vazgeçmez ve hatta gönlünce bir aile bile kurar. Ancak ailesi onun bu işi yaptığını bilmez. Bir nakliye şirketinin sahibi zannederler.

Yapım Yılı: 2005

IMDB Puanı: 7.6

Süre: 2 saat 02 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 Dolar


5. Wall Street

Listedeki 5. film: “Wall Street

Hırslı bir genç broker(Charlie Sheen), Wall Street efsanesi Gordon Gekko’nun(Micheal Douglas)güç, statü ile başa çıkmaya çalışırken; yasadışı, karlı kurumsal casusluk dünyasına sokuluyor.

Yapım Yılı: 1987

IMDB Puanı: 7.4

Süre: 2 saat 06 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 Dolar


6. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank you for smoking

Listedeki 6. film: “Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

Bir girişimin yaşamasında en önemli etken pazarlamadır. Zararlarından hepimizin haberdar olduğu bir ürünün bile nasıl pazarlandığı gösteren bir filmdir. Eğer girişiminde farklı pazarlama fikirleri arıyorsan, bu film tam sana göre. Buradaki yöntemleri çaprazlama yaparak kendine göre şekillendirebilirsin.

Yapım Yılı: 2005

IMDB Puanı: 7.6

Süre: 1 saat 32 dk

Filmin Fiyatı: 14.99 Dolar


7. Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness

Listedeki 7. film: “Umudunu Kaybetme

Gerçek bir öyküden esinlenen bu dokunaklı filmde, San Francisco’lu bir satıcı olan ve 5 yaşındaki oğlu Christopher (Jaden Smith) ile kendisine bir gelecek kurma mücadelesi veren Chris Gardner’ı Will Smith canlandırmaktadır. Kız arkadaşı Linda (Thandie Newton) kendisini terk edince, Chris oğlu Christopher’a (Jaden Smith) kendisi bakmak zorunda kalır. Kararlılığıyla, ücretsiz bir borsa stajyerliği programına kabul edilen Chris, programa katılan yirmi kişiden yalnızca birinin başarıyı yakalayabildiği amansız bir rekabetin içine girer. Ancak, maaş almadığı için Chris ile oğlu evlerinden atılır ve sokaklarda, evsiz barınaklarında, hatta bir metro istasyonunun tuvaletinde yaşamak zorunda kalırlar. Sonunda özgüveni ve oğlunun kendisine inanması sayesinde Chris Gardner bütün engelleri aşar ve bir Wall Street efsanesi olmayı başarır.

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 8.0

Süre: 1 saat 57 dk

Filmin Fiyatı: 3.99 TL


Girişimcilik ile ilgili film listesinin sonuna geldik.

Eklemek istediğin bir film varsa yorumlardan belirtebilirsin.

İncelemeleri beğendiysen yazıyı paylaşmayı lütfen unutma.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar