Amazon Türkiye

Amazon’un Türkiye Pazarına Girişi Resmen Gerçekleşti

Bu haber tüm dünyada yankı uyandırdığı gibi bizde de aynı etkiyi oluşturduğu söylenebilir ve oldukça heyecanlı olduğumu da söyleyebilirim.

Amazon’un Türkiye’den aldığı siparişlerin artışı sonrasında, bir önceki sene Türkiye hizmetlerini Almanya üzerinden ücretsiz kargo ile devam edeceği haberini almıştık.

Türkiye politikalarına göre yurtdışı alışverişlerinde vergi sınırının 30 Euro’ya düşürülmesi sonucu Amazon bir sonraki adım olarak Amazon Türkiye şirketini kuruluşunu resmen yapmış oldu. Artık Amazon ürünlerini Amerika’dan beklemek yerine bir gün sonra kapınızda olacak.

İTO kayıtlarına göre 14 Temmuz 2017’de AMAZON TURKEY SERVICES YÖNETİM DESTEK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ adı ile merkez olarak Beşiktaş adresinde şirketin kuruluşu yapılmış durumda.

amazon.com.tr alan adı 05 Şubat 1998’de Amazon Europe Holding Technologies tarafından alınmış. 05 Temmuz 1994 tarihinde Amerika’da kurulan şirket 4 sene sonrasında Türkiye açılma kararını almış fakat bunu gerçekleştirmek 20 sene sonrasına kalmış görünüyor. Zaten amazon.com.tr’ye giriş yaptığınızda amazon.de’ye yönlendirdiğini göreceksiniz.

Türkiye pazarına girişini hangi adımlarla tamamlayacağı yönünde resmi bir açıklama yok. Ama iki durum var elbette:

  1. Sıfırdan başlayarak şirketi kurmak
  2. Satın alma yaparak hali hazırdaki sisteme entegre olmak

Kişisel olarak 1. seçenekten yana olduğumu söyleyebilirim. eBay’de olduğu gibi gittigidiyor.com mekanızması gibi çalışma olması durumunda gerçek amazon.com’dan faydalanmamış olacağız.

Amazon Türkiye kadrolaşma çalışmalarına eski Hepsiburada CEO’su İlker BAYDAR ile başlamış durumda.

Mehmet Şimşek Twit’i

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, Amazon’un Türkiye’de şirket kurmasını şöyle yorumladı: “Amazon’un Türkiye’de şirket kurması elektronik ticaretin gelişmesi için olumlu 1 gelişme. KOBİ’lere yeni 1 platform”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir